Badania fMRI w praktyce i z przymrużeniem oka: “o czym myśli martwy łosoś?”

O badaniach w rezonansie magnetycznym “MRI” słyszy się na codzień.

Umożliwiły one obserwację działania mózgu na niedostępnym do 1985 roku poziomie. Nie dziwne, że stanowiły przełom w badaniach strukturalnych. Umożliwiły również utworzenie nowego rodzaju badań: funkcjonalnych.

Badania funkcjonalne rezonansem magnetycznym (fMRI- functional Magnetic Resonance Imaging) dają możliwość wykonywania nieinwazyjnego obrazowania działania mózgu bez konieczności otwierania czaszki.

Mimo tysięcy badań przeprowadzanych z wykorzystaniem tej technologii, można odnaleźć sceptyków, którzy podważają zasadność stosowania fMRI jako obiektywnego narzędzia, zwracając uwagę m.in. na to jak istotne jest prawidłowe przygotowanie pod kątem metodologicznym.

Kilka lat temu naukowcy z University of California, Santa Barbara przeprowadzili eksperyment przy użyciu fMRI z martwym łososiem atlantyckim.

W trakcie badania fMRI zaprezentowano serię zdjęć przedstawiających scenki z udziałem ludzi będących pod wpływem różnych emocji. Badany (w tym przypadku łosoś) został poinstruowany, aby uważnie obserwował zdjęcia i rozpoznawał emocje na nich widoczne.

Łącznie wyświetlono 48 zdjęć (2,5 sek na każdy slajd). Wykonano również dodatkowo skanowanie bez bodźcowania dla porównania aktywności mózgu w stanie spoczynku.

Cały eksperyment trwał mniej niż 6 minut.

źródło: interia.pl

Przy pomocy sygnału BOLD (blood-oxygen-level-dependent) naukowcy stworzyli mapę cieplną reprezentującą utlenowanie mózgu łososia czyli mapę aktywności neuronów. Dzięki temu mogli zobaczyć, które struktury były aktywne w różnych momentach badania.

Podczas analizy wyników naukowcy odkryli, że w trakcie pomiaru były aktywne dwie grupy neuronów, jedna w górnym kręgosłupie (upper spinal column) i druga w przyśrodkowej jamie mózgu (medial brain cavity).

Czy to oznacza, że łosoś faktycznie oceniał prezentowane zdjęcia?

Na szczęście nauka ma na to bardziej logiczną odpowiedź. 🙂

Po badaniu okazało się, że błąd tkwił w metodzie statystycznej wykorzystanej przez naukowców. EPI (echo planar imaging) to najszybsza metoda pozyskiwania danych z fMRI. Szybkość metody jest uzyskiwana przez kompromis, który sprawia, że przypadkowe szumy mogą być błędnie identyfikowane jako aktywność komórek dając fałszywy wynik analizy.

Te same dane przeanalizowane metodą minimalizującą wpływ zaszumienia danych, jednoznacznie wskazywały, że badany nie reagował na prezentowane bodźce.

Prowadzi to do konkluzji, że nieodpowiednio wybrana metoda analizy danych zarejestrowanych nawej najwspanialszymi narzędziami może doprowadzić do najbardziej zdumiewających i niekoniecznie prawdziwych wniosków.

Zobacz także

Badania fMRI w praktyce i z przymrużeniem oka: “o czym myśli martwy łosoś?”

O badaniach w rezonansie magnetycznym “MRI” słyszy się na codzień. Umożliwiły one obserwację działania mózgu na niedostępnym do 1985 roku poziomie. Nie dziwne, że stanowiły przełom […]

Czytaj całość

Bezpłatne warsztaty online g.tec!

Zespół g.tec – austriackiej firmy specjalizującej się w konstruowaniu i ulepszaniu EEG najwyższej klasy, przygotowuje serię bezpłatnych szkoleń związanych z wykorzystaniem EEG. Szkolenia realizowane są w […]

Czytaj całość
glowa z hmd

Wirtualne Mózgi – dni Mózgu na SWPS

Już 16 marca na Uniwersytecie SWPS będziemy brali udział w obchodach dni Mózgu. Na stanowisku pokażemy jak zmysł wzroku jest ważny dla mózgu. To na podstawie […]

Czytaj całość

Czy pisanie odręczne rozwija możliwości mózgu?

12 lutego przypada dzień pisania piórem. Z tej okazji przedstawiamy kilka faktów dotyczących dobroczynnego wpływu pisania odręcznego na nasz mózg. Pisanie ręczne wspomaga pamięć! Pam Mueller […]

Czytaj całość
kameleon gtec logo konkursu

BCI Award 2019 – konkurs

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej innowacyjny projekt BCI – Mózg-komputer Interfejs

12 najlepszy prac będzie zebrana w publikacji “BCI State-of-Art” wydawnictwa Springer.

Pierwsze miejsce to 3 000 USD

Drugie miejsce 2 000 USD

Trzecie miejsce 1 000 USD*

Czytaj całość

Pomóż pomagać – zachęcamy do udziału w projekcie SENSEAS

Szukamy dzieci do udziału w projekcie SENSEAS Neuro Device Group z Fundacją SYNAPSIS i firmą MEDIA BRIDGE, zapraszają do udziału w projekcie badawczym SENSEAS. Celem projektu jest […]

Czytaj całość

Science Device – nowa odsłona działu sprzedaży

W związku z rosnącym zainteresowaniem produktami i usługami Neuro Device, a co za tym idzie – rozwojem firmy, wyodrębniliśmy w naszych strukturach nową jednostkę – Science […]

Czytaj całość

10-lecie firmy Neuro Device

Neuro Device powstało już 10 lat temu, pod koniec listopada 2008 roku. Firma, która zrodzona została ze wspólnej pasji, chęci działania i potrzeby pomocy ludziom, wyrosła […]

Czytaj całość