Ergometr diagnostyczny – moduły do badań kardiologicznych

Ergometr Diagnostyczny Pedal Cardio pozwala na wykonywanie ćwiczeń porównywalnych z naturalną aktywnością fizyczną, w trakcie badań MRI. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi skanerami z zakresu 1.5 – 7T i zostało stworzone specjalnie na potrzeby prowadzenia testów obciążeniowych w polu magnetycznym. Dzięki temu możliwe jest badanie wydajności i przepływu krwi w trakcie ćwiczeń przy pomocy MRI lub MRS w diagnostyce klinicznej.

Obrazowanie serca przy pomocy rezonansu magnetycznego (Cardiac Magnetic Resonance, CMR) jest doskonałą metodą obrazowania procesów patologicznych  w obszarze mięśnia sercowego takich jak: zawał, zapalenie mięśnia sercowego czy kardiomiopatie. Liczne badania pokazują, że CMR jest niezawodną metodą pozwalającą określić wielkość zawału, perfuzję tkankową oraz kurczliwość. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (coronary heart disease, CHD) perfuzja mięśnia sercowego jest zrównoważona podczas spoczynku.

Zaburzenia przepływu pojawiają się dopiero w trakcie wysiłku i objawiają się silnymi bólami w górnej części klatki piersiowej lub w okolicy mostka. Jest to spowodowane występowaniem zwężenia tętnic wieńcowych. Zwężone naczynia pozwalają na wystarczający przepływ krwi w trakcie spoczynku ale ograniczają wzrost przepływu, niezbędny w trakcie aktywności./ czy to jest interesujący nas zakres informacji? (mnie tak, ale czy na stronę?)

Ocena tego typu zaburzeń jest w dzisiejszych czasach dokonywana poprzez obciążenia organizmu w trakcie badania MRI. Z powodu braku odpowiednich urządzeń, do symulowania obciążenia układu krwionośnego stosowane są środki farmakologiczne, takie jak Dobutamina (Dobutamine) czy Adenozyna (Adenosine). Jednakże podawaniu tego rodzaju leków towarzyszą powikłania, a stosowane dawki nie odzwierciedlają realnego stanu fizjologicznego.

Cechy

  • Możliwość wykonywania badań MRI w warunkach symulacji naturalnego obciążenia
  • Zastosowanie w polu magnetycznym od 1.5-7T lub wyższym
  • Certyfikowane urządzenie medyczne, zgodne ze standardami bezpieczeństwa
  • Kompatybilność z urządzeniami różnych producentów
  • Mechanizm pneumatyczny
  • Regulacja obciążenia przez automatyczny system kontroli, oparty na zasadzie „feedback”
  • Rozszerzenie spektrum diagnostycznego i umożliwienie dokładniejszej diagnostyki
  • Możliwość przed i pooperacyjnej oraz treningowej oceny stanu badanego
  • Szybka i prosta obsługa
  • Urządzenie przyczynia się do obniżenia kosztów badań